JURA Z10 Dark Inox (EA) – Innowacyjne technologie, które spędzają sen z powiek Konkurencji.

12-09-2023

JURA Z10 (EA) to pierwszy na świecie ekspres, który umożliwia przygotowanie kawy na zimno i na gorąco.
Linia "Z" od zawsze była "oczkiem w głowie" Dyrektora Generalnego JURA - Emanuela Probsta.

To najwyższa linia ekspresów JURA do użytku domowego "Made in Swiss", w której implementowane są najlepsze komponenty, najbardziej jakościowe materiały wykończeniowe oraz unikalne w skali świata technologie, chronione na całym świecie jako "własność intelektualna" szwajcarskich inżynierów.

Ekspresy linii "Z" marki JURA, zawsze wyznaczały kierunki rozwoju automatycznych ekspresów. Tak też się stało w momencie premiery modelu JURA Z10 (EA).

Jednym z unikalnych na skalę świata rozwiązań zaimplementowanych w ekspresie JURA Z10 (EA) jest opcja robienia kaw Cold Brew, w zaledwie 90 sekund !!!
Do tej pory kawa Cold Brew była możliwa do uzyskania tylko przy wykorzystaniu alternatywnych metod "parzenia".

Metoda uzyskiwania kaw Cold Brew, do momentu premiery JURA Z10, wykorzystywała grubo mieloną kawę, którą moczono w zimnej wodzie (najczęściej w lodówce), przez okres 12-24 godzin, w celu uzyskania skoncentrowanej ekstrakcji kawy.

Koncentrat zwykle rozcieńcza się wodą, mlekiem lub przelewa na lód przed podaniem. Maceracja na zimno zapewnia gładki, zrównoważony smak w porównaniu z niektórymi konwencjonalnymi metodami parzenia, które wykorzystują parzenie na gorąco.

Długi, powolny proces przepuszczania zimnej wody przez grubo zmieloną kawę, umożliwia rozpuszczenie różnych związków, w zestawieniu z zaparzaniem gorącą wodą. Podczas "parzenia" na zimno jest ekstrahowane mniej kwasu, co daje nieco słodszy, bardziej łagodny smak.

Te wszystkie walory kaw "parzonych" na zimno przejmuje JURA Z10 (EA), jednak skraca czas maceracji z 12-24 h do 90 sekund !!! Wszystko dzięki maceracji zimną wodą "pod ciśnieniem". Uzyskane w ten sposób napoje Cold Brew są pozbawione kwasu oraz goryczki, a w zamian oferują gładki, bogaty i pełny napar.

Temperatura uzyskiwanych w Z10 (EA) kaw Cold Brew jest odzwierciedleniem temperatury wody jaką mamy w zbiorniku ekspresu. Niektóre lodówki posiadają opcję dozowania schłodzonej wody,

a więc jeżeli do zbiornika ekspresu Z10 (EA) zalejemy wodę z dyspensera w lodówce, uzyskamy idealny napój chłodzący na upalne dni.

Ekspres JURA Z10 (EA) przygotuje kawy Cold Brew zarówno te "czarne", jak również te na bazie mleka... "Cold Brew Cappuccino", "Cold Brew Latte Macchiato", "Cold Brew Espresso Macchiato", "Cold Brew Flat White", "Cold Brew Cortado" oraz "Cold Brew Ristretto", "Cold Brew Espresso", czy "Cold Brew Kawa".

Osobiście, jestem fanem "Ice Latte", którą serwuję w lecie swoim znajomym.

Przepis:

Wystarczy do szklanki latte wrzucić 2-3 kostki lodu i wybierając kompozycję "Cold Brew Latte", ekspres dozuje najpierw spienione mleko, które spadając na kostki lodu wytrąca temperaturę po uderzeniu gorącą parą, następnie w 90 sekund ekspres maceruje zimne espresso do już schłodzonej pianki mlecznej.

Efekt – cudownie orzeźwiające "Ice Latte"

Inteligentny młynek P.R.G. (Product Recognising Grinder)

Unikalnym rozwiązaniem w JURA Z10 (EA) jest zastosowanie inteligentnego młynka P.R.G. (Product Recognising Grinder). Aby zapewnić optymalnie zmieloną kawę do każdego rodzaju specjału, inżynierowie z firmy JURA opracowali Inteligentny młynek P.R.G. (Product Recognising Grinder).
Sterowany elektronicznie, wielostopniowy, wysokowydajny młynek stożkowy, który ustawia się indywidualnie na wcześniej zdefiniowany stopień zmielenia dla wybranego napoju - w czasie
rzeczywistym.

P.R.G.

Stopień zmielenia sięga od bardzo drobno mielonej kawy do przygotowania krótkich kaw, po grubo mieloną do przedłużonych specjałów. Smakosze jednak nie muszą się tym martwić, ponieważ
zmiana stopnia zmielenia odbywa się w pełni automatycznie podczas każdego przyrządzenia kawy. Ustawienia możemy przypisać na stałe do każdego rodzaju specjału lub jednorazowo zmienić, bezpośrednio przed przygotowaniem kawy, dzięki menu Aroma Selection, dostępnym w prawym dolnym rogu ekranu głównego.

Jednostka zaparzająca 8 generacji...

Jednostka zaparzająca to serce każdego ekspresu do kawy. Do modelu JURA Z10 zaprojektowano nową, ósmą generację jednostki zaparzającej. Dzięki wykorzystaniu technologii zaparzania 3D, woda
równomiernie przenika przez liczne warstwy zmielonej kawy. W efekcie następuje maksymalne wykorzystanie aromatu, zarówno w gorących specjałach, jak i w kawach typu Cold Brew.

Woda do komory zaparzania dostarczana jest z 3 różnych kierunków, co pozwala jeszcze
znacząco poprawić jakość uzyskiwanych napojów.

Dotykowy ekran oraz Blue Crystal Rotary Switch

Ekspres do kawy JURA Z10 (EA) jest sterowany za pomocą dwukrotnie szybszego ekranu dotykowego o przekątnej 4,3’’ oraz Blue Crystal Rotary Switch. Przejrzyste menu do wyboru specjałów sprawia, że obsługa jest wyjątkowo prosta i intuicyjna.

Blue Crystal Rotary Switch umożliwia sterowanie ekspresem za pomocą wygodnego pokrętła.

Niezwykła elegancja...

Projekt i staranny dobór materiałów odgrywają ważną rolę w trwałości produktu. JURA zawsze dąży do tego, aby projekt był jak najbardziej funkcjonalny, a dodatkowo po wielu latach nadal wyglądał
świeżo i nowocześnie. Bezkompromisowa jakość, trwałe, wysokiej jakości materiały i maksymalna precyzja wykonania gwarantują doskonałość przez cały okres eksploatacji urządzenia. Aluminiowy
panel przedni o wklęsło-wypukłych kształtach świadczy o najwyższym standardzie wykonania.

Zbiornik na wodę z eleganckim wykończeniem i harmonijną obudową filtra, to tylko dwa przykłady
dbałości o najdrobniejsze szczegóły. Gdy tylko dotkniesz Z10 poczujesz, co oznacza dla firmy JURA prawdziwa jakość.